Zambak Yetiştirme! Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Nasıldır?

Zambak Yetiştirme! Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Nasıldır?

Oldukça etkileyici bir süs bitkisi olan zambak yetiştirme fikri olanlar ve acaba ne yetiştirsem diyenler buradaysa, bu içerikte güneşsiz bir ortamda bile yetiştirebilecekleri bir süs bitkisinden bahsedeceğiz.

 

 

Oldukça etkileyici bir süs bitkisi olan zambak yetiştirme fikri olanlar ve acaba ne yetiştirsem diyenler buradaysa, bu içerikte güneşsiz bir ortamda bile yetiştirebilecekleri bir süs bitkisinden bahsedeceğiz. Oldukça geniş bir coğrafyaya dağılan zambaklar dünyada süs bitkisi olarak kullanılmakla birlikte çok fazla çeşide sahip olmakla bilinir.

unnamed-001.jpg

Bazı kültürlerde besin olarak bile kullanılabilen zambaklar ılıman iklimleri sevmektedir. Soğanlı bir bitki olan zambakların zarif ve şık görüntüsü herkesi kendisine hayran bıraktıracak derecededir. Yaklaşık 110 tane türe sahip olan zambaklar arasından en çok tercih edilen türler ise şöyledir; beyaz zambak, mor zambak, benekli zambak, Trabzon zambağı, kum zambağı. Zambaklar ilk bahar ayları ile birlikte filizlenmeye başlayan bitkilerdir. Nisan ayında filizlenen zambaklar 1-2 ay sonra ise çiçeklenmeye başlamaktadırlar. Birçok renge sahip olan zambakların evde nasıl yetiştirileceğine bakacak olursak…

 

Evde Zambak Yetiştirme

  • Evde zambak yetiştirmek isteyenlerin bu bitkiye dair ilk bilmeleri gereken şey güneş ışığına ihtiyaç duymamalardır; ancak çok sıcak ve çok soğuk havaları sevmezler.
  • Zambak yetiştirmenin ilk adımı olarak, zambak soğanını bir saksıya yerleştirmek gerekir. Bu saksının içerinde toprak ve torf karışımı eşit oranda bulunmalıdır.
  • Ekilen zambak soğanının filizlenecek kısmı yukarı doğru gelecek şekilde dikilmelidir.
  • Genellikle Haziran ayı ile birlikte çiçek açmaya başlayan zambakların sulanması ciddi bir özen ister. Her gün sulanması gereken zambağın sulanma miktarı her zaman aynı düzeyde olmalıdır.
  • Zambak soğanının ilk baharda filizlendiği ve yaz aylarında çiçek açtığı düşünülürse ekim için sonbahar aylarının seçilmesi gerekmektedir.

 

Zambak Bitkisi Bakımı

  • Zambak soğanının ilk etapta her gün sulanması gerekli olsa da toprağın ve zambağın tutması ile birlikte bu sulama periyodu iki günde bir şekline düşürülmelidir. Her zaman aynı düzeyde sulanması gereken zambakların toprakları her zaman nemli olmalıdır. Ayrıca yaz ayları ile birlikte sulanma miktarında artışlar sağlanabilir.
  • Direkt güneş ışığına maruz kalmaması gereken zambağın ortalama var olacağı sıcaklık 20 ila 25 derce arasında olmaktadır.
  • Güneş ışığına maruz kalmaması gereken zambak bitkisinin günlük olarak 3 saat gibi bir süre havalandırılması gerekmektedir.
  • Ayrıca zambak çoğaltmak isteyenler için fikir vermek gerekirse bu dönem nisan ayı olmalıdır. Filizlenmeye başlayan zambak bitkisinin bu ay içerisinde kök kısmından ikiye ayrılarak iki ayrı saksıda yetiştirilmesi söz konusu olabilmektedir. En uygun ay bu sebeple Nisan ayıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.